Prace uczniów
ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

K PRZYGODA Z NAUKĄ       L

Komputer jest urządzeniem, które pomaga nam w wielu dziedzinach życia. Jednak, aby to było możliwe, potrzebuje odpowiednich programów, za pomocą których będzie się z nami  - użytkownikami – komunikował.

Są one najpierw zapisywane jako tekst zrozumiały dla programisty, czyli tzw. kod źródłowy, a później tłumaczone przez tzw. kompilator na instrukcje zrozumiałe dla procesora komputera.

Takie zbiory instrukcji dla komputera nazywamy językami programowania. Jednym z nich jest Logo, stworzony jako środek do nauczania matematyki i informatyki. Obecnie język Logo wykorzystywany jest w obiektowym środowisku programistycznym Imagine, w Polsce znanym pod nazwą Logomocja.

Swoją przygodę z Logomocją rozpoczęła klasa VIa. Sami popatrzcie, jak radzili sobie z pisaniem procedur wtórnych:)

PROJEKT MATEMATYCZNY

k Współpraca ponad granicami         l

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami

- współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

Tak też było w moim przypadku. Zaprosiłam do współpracy panie: Joannę Sznajder-Stworzyjanek z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku Oruni oraz Joannę Szamara ze Szkoły Podstawowej w Pogrzebieniu k/Raciborza. Wspólnie pracowałyśmy w serwisie RealtimeBoard. Jest to narzędzie pozwalające tworzyć i współtworzyć wirtualne tablice i wykorzystywać je w projektach oraz w pracy z uczniami. RealtimeBoard to wirtualna tablica - narzędzie do współpracy synchronicznej i asynchronicznej. Umożliwia między innymi dodawanie obrazków, nagrań z serwisów YouTube i Vimeo, dokumentów z dysku Google. Wspomaga prowadzenie dyskusji na temat projektów w grupie za pomocą notatek na karteczkach, dodawanych komentarzy i czatu. RealtimeBoard doskonale sprawdza się podczas dyskusji, planowania, zarządzania projektami, wizualizacji materiałów dydaktycznych czy publicznej prezentacji projektów.

Współpracując ze sobą w opisany powyżej sposób powstała tablica RealtimeBoard o tematyce „Okręgi i koła”. Zawarte na niej zostały ogólne definicje wymienionych figur, rysunki koła i okręgu, sposób rysowania figur, wzór na obwód koła. Zamieszczony został film z serwisu internetowego YouTube z informacją, jak rysować okrąg bez użycia cyrkla. Ponadto krótki test typu prawda-fałsz oraz quiz przygotowany w aplikacji www.triv.in. A wszystko to w „otoczeniu” prac uczniów klasy IVb naszej szkoły.

Poniżej przedstawiam efekt współpracy:)

Iza Weichbrodt

LEKCJA MATEMATYKI

PRZYGODA Z NAUKĄ

Uczniowie klasy VIb na lekcji matematyki rozpoczęli przygodę z figurami przestrzennymi. Budowali szkielety graniastosłupów i ostrosłupów z patyczków, słomek i plasteliny rozwijając w ten sposób wyobraźnie przestrzenną.

POPATRZCIE:)

Izabela Weichbrodt

LEKCJA MATEMATYKI

PRZYGODA Z NAUKĄ

Uczniowie klasy IVb na lekcji matematyki poznali pojęcie koła i okręgu. Swoje umiejętności zaprezentowali w praktyce, przygotowując prace z wykorzystanie poznanych figur geometrycznych.

POPATRZCIE:)

17. Aleksandra Baranowska
Izabela Weichbrodt

KONKURS O SZKOLE