SP nr 1 w KoĽminie Wielkopolskim
Adres szkoły: ul. Glinki 11
  63-720 Koźmin Wielkopolski
Tel./fax: (+48) 62-721-6854
  www.sp1.kozminwlkp.pl
  sekretariat_sp1@wp.pl
KONKURS

Piątka dla Gazety

2 czerwca 2016r.  w  Zespole Szkół Publicznych w Rozdrażewie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Piątka dla Gazety”. Konkurs trwał kilka miesięcy i polegał na przesyłaniu do redakcji „Gazety Krotoszyńskiej” kuponów z potwierdzonymi przez nauczyciela dobrymi ocenami. Z naszej szkoły najwięcej kuponów dostarczyła Małgorzata Pluta z klasy Ia, która otrzymała indywidualną nagrodę. Wyróżnienie dla najaktywniejszego nauczyciela przyznano również pani Beacie Chojnickiej.

Gratulujemy i zachęcamy wszystkich do udziału w akcji w przyszłym roku szkolnym.

 
NIEZWYKŁY GOŚĆ

"NIEZWYKŁY GOŚĆ”

Od kilku dni do klasy IIb -sala nr 18- przybył niezwykły gość… Jest nim gołębica, która uwiała gniazdo, złożyła i wysiaduje jajka w klasowym karmniku. Często  się z nami ,,uczy”. Obserwuje, patrzy uważnie i opuszcza gniazdo tylko  wtedy, gdy jest głodna. A my nie możemy doczekać się jej dzieci!

Zapraszamy wszystkich chętnych! Popatrzcie!!!

Zespół redakcyjny ,,Trzecioklasista”

 
ZDROWIE

HASŁO OGŁOSZONE PRZEZ ŚWIATOWĄ ORGANIZACJĘ ZDROWIA (WHO) NA ROK 2016 BRZMI:

„POKONAJ CUKRZYCĘ!”

Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę!

Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Dlatego WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia 2016 r. Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:

  • doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
  • spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
  • ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą  i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Warto odnotować, że świat dokonał istotnego kroku w walce z epidemią cukrzycy, przyjmując jako cel zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa  wdrażające polityki mające na celu zmniejszenie oddziaływania chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.

Informacje ogólne Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

 
KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE

XXI Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

15 maja br. w odbył się Finał Wojewódzkiego XXI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 299 laureatów eliminacji rejonowych wielkopolskich szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością historii  i geografii naszego regionu.

Czworo reprezentantów naszej szkoły rozwiązywało zadania testu konkursowego w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach. Julia Mączka (V b) i Patryk Kląskała (IV b) zostali finalistami konkursu.

Laureatami konkursu zostali Antoni Praczyk (IV a) – I miejsce i Jan Praczyk (VI a) – III miejsce.

Zwycięzcom i finalistom gratulujemy wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu.

 
KONKURS PLASTYCZNY

„Palić, nie palić – oto jest pytanie?”

We wtorek, 31 maja 2016 roku, w Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krotoszynie podsumowano powiatowy etap plastycznego konkursu na projekt graficzny pod hasłem: „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”. Konkurs zorganizowała Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu, a partnerowali jej: Wielkopolskie Kuratorium Oświaty i Wielkopolskie Centrum Onkologii w  Poznaniu.

Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne przygotowanie memu o tematyce antytytoniowej. (Mem to dowolna, chwytliwa porcja informacji, która może przybrać wiele form. Stąd też memy występują pod postacią obrazków, zdań, słów.)

Do następnego – wojewódzkiego etapu z powiatu krotoszyńskiego, jak co roku, zakwalifikował się jeden uczeń -  z gminy Krotoszyn.

Udział w powyższym konkursie ucznia naszej szkoły zakończył się sukcesem  w  postaci wyróżnienia (jednego z dwóch w gminie Koźmin Wlkp.). Otrzymał  je Jan Praczyk z klasy V a, który pilnie pracował przez cały rok szkolny na lekcjach plastyki pod okiem pani Małgorzaty Lewandowicz.

Wyróżniona praca przedstawia zwycięskiego olimpijczyka, który wypowiada słowa: NIE PALĘ, JESTEM MISTRZEM!

Gratulujemy sukcesu!!!

 
KONKURS POWIATOWY

„Mitologia bez tajemnic”

-  zwycięstwo uczennicy koźmińskiej Jedynki

W dniu 17 maja 2017 roku w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie odbył się V Powiatowy Konkurs „W świecie bogów i bohaterów starożytnej Grecji”.

Konkurs miał na celu przybliżenie młodzieży kultury antycznej, w szczególności mitów greckich. Wzięli w nim udział   uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu krotoszyńskiego.

Z gminy Koźmin Wlkp. w konkursie wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy oraz dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. wraz ze swoim opiekunem panią Bożeną Kulka. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Weronika Zawodna uczennica klasy V b naszej szkoły, która wykazała się najlepszą  znajomością konkursowej tematyki.

Tekst i foto:

SP nr 1 w Koźminie Wlkp.

 
WYCIECZKA

Wycieczka klasy Ia i Ib - Łaciata Wieś

 
KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

I Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas II – III „THE SMART HEADS”

8 maja Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. gościła najlepszych uczniów klas II i III w terenu Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. na I Międzyszkolnym Konkursie z języka angielskiego „The Smart Heads”. To I edycja konkursu z języka angielskiego dla młodszych dzieci, dlatego cieszyła się dość sporym zainteresowaniem. Regulamin „The Smart Heads” przewidywał 2 etapy: część testową, gdzie uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa, podstawowych wyrażeń oraz gramatyki, używanej w naturalnych sytuacjach oraz część plastyczną, która polegała na wykonaniu pracy plastycznej (dowolną techniką), przedstawiającej zabytek Wielkiej Brytanii.

Dzieci wspaniale poradziły sobie z pytaniami konkursowymi oraz wykonały cudowne rysunki i wyklejanki. Dzięki temu wzbogaciły swą wiedzę na temat Wielkiej Brytanii oraz sprawdziły swe umiejętności.

W konkursie udział brali uczniowie z 5 szkół: z Mokronosa, Obry, Borzęcic oraz z Koźmina Wlkp. (SP Nr 1 oraz SP Nr 3).

I miejsce zajęła Natalia Mazurowska z SP Nr 1.

Drugie miejsce zajęło dwóch uczniów: Maja Talaga (SP Nr 1) oraz Jakub Jędrzejak (SP Borzęcice).

Na trzecim miejscu uplasowali się: Amelia Włodarczyk (SP Obra) oraz Remigiusz Szymura (SP Nr 3).

Uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca w konkursie, otrzymali dyplomy i przepiękne książki, natomiast pozostałe dzieci także dostały pamiątkowe dyplomy i upominki za udział.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom „The Smart Heads” i zapraszamy za rok kolejnych „młodych poliglotów”.

Tekst i fot. SP Nr 1

 
SPARTAKIADA

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA

Tegoroczny Dzień Dziecka uczniowie szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. spędzili w iście sportowy sposób. Po sukcesie imprezy „Obywatele Europy” sprzed dwóch lat, w tym roku postanowiono, by jako motyw przewodni wykorzystać zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. VII Koźmińskie Dni Sportu w klimacie „Euro 2016 po koźmińsku” rozpoczęły się od wniesienia koźmińskiej flagi na płytę boiska przy ul. Floriańskiej oraz przemarszu reprezentacji szkół.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał burmistrz MiG Koźmin Wlkp. Maciej Bratborski, składając milusińskim życzenia z okazji Dnia Dziecka, a także zachęcając do sportowej walki.

Zadaniem uczniów ze wszystkich szkół było przygotować na ten dzień maskotkę, okrzyk sportowy oraz transparent zagrzewający polskich piłkarzy do walki.

Na początku chętni uczniowie wzięli udział w I Biegu „Piotra i Pawła” Szkół Podstawowych, w różnych kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, natomiast najlepsi stanęli na podium, wraz z pucharami. Współorganizatorem biegu, jak i fundatorem drożdżówek, napojów i odznaczeń dla sportowców, była sieć handlowa „Piotr i Paweł”. Dzieci mogły uraczyć się także darmowymi lodami.

Po biegu i prezentacjach strojów, okrzyków, transparentów oraz maskotek na Euro 2016 poszczególnych szkół, nadszedł moment rywalizacji placówek w różnych konkurencjach sportowych, m. in. w rzucie do celu, torze przeszkód, skokach w workach, rzutach piłką lekarską, sztafecie.

Najlepsi sportowcy otrzymali medale. Dokonano także klasyfikacji generalnej szkół, które z rąk burmistrza otrzymały zestawy piłek za tak niezwykłe przygotowanie się do kibicowania polskim piłkarzom podczas Euro 2016.

Podczas spotkania możliwość prezentacji swego dorobku miały także koźmińskie szkółki i kluby sportowe działające w Koźminie Wlkp.

Na koniec krótki występ dała grupa No Name.

Maria Mazurowska

 
APEL SZKOLNY

WIWAT MAJ 3 MAJ

Z okazji rocznicy uchwalenia rocznicy Konstytucji 3 Maja klasy III C , V B , chór oraz wychowawcy klas przygotowali okolicznościowe przedstawienie. Zebrania społeczność uczniowska została za sprawa aktorów przeniesiona do XVIII wiecznej Warszawy . Uczniowie mogli zapoznać się z dawnym dworskim tańcem, posłuchać muzyki oraz zobaczyć pojedynek . Byli także świadkami podpisania pierwszej polskiej Konstytucji.

Zdaniem uczniów – była to ciekawa lekcja historii.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 54
HOME | O SZKOLE | LINKI | KONTAKT